biżuteria srebrna

Biżuteria srebrna

Biżuteria srebrna, czyli skąd się wzięły ozdoby.

Używanie ozdób było już praktykowane przez ludzi pierwotnych, jednak dopiero starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie zaczęli wykorzystywać do ich produkcji kamienie i metale szlachetne, m.in. srebro. Przez wieki biżuteria spełniała różne funkcje, nawet magiczne (amulety). Jednak najważniejszą jej rolą było przyozdobienie stroju oraz pokazanie innym swojego statusu społecznego i materialnego, dlatego drogocenne ozdoby nosili przede wszystkim mężczyźni. Dzisiaj biżuteria jest głównie atrybutem kobiet. Nie mniej jednak, coraz częściej wzbudza zainteresowanie mężczyzn.

Współczesne ozdoby nosi się przede wszystkim jako uzupełnienie stroju i podkreślenie charakteru stylizacji oraz urody. Biżuteria ze srebra stała się uniwersalnym dodatkiem, stosowanym zarówno na co dzień, jak i podczas wyjątkowych okazji.

Współczesna moda promuje oryginalność i niepowtarzalność stylu. Zauważalne jest także coraz większe przywiązywanie wagi do stroju i stylizacji przez mężczyzn. O charakterze stylu decydują często właśnie dodatki, a biżuteria srebrna w przypadku panów sprawdza się w tej roli doskonale. Wybierając męskie ozdoby ze srebra należy jednak pamiętać o wspomnianej już wyżej zasadzie umiaru, ale także o tym, że tego rodzaju dodatki wskazane są raczej do uzupełniania codziennych stylizacji, tzw. casual. W przypadku eleganckiego stroju opartego na garniturze i krawacie, biżuteria męska powinna się ograniczać do zegarka, spinek i ewentualnie sygnetu.

Co to znaczy, że biżuteria srebrna ma próbę 925?

Próba 925 jest tzw. pierwszą najwyższą próbą, jaką mogą posiadać wyroby wykonane ze srebra. Oznacza, to że w stopie jest aż 92,5% czystego srebra, a niewielki dodatek innych metali (np. miedzi) – dzięki temu biżuteria jest bardziej odporna na odkształcenia oraz na zarysowania.

Dlaczego srebro ciemnieje?

Czernienie lub matowienie biżuterii srebrnej jest procesem naturalnym. Dlaczego? W wyniku kontaktu srebra z powietrzem następuje jego utlenianie w wyniku czego srebro pokrywa się czarnym nalotem ? warstwą siarczku srebra. Nalot ze srebra można usunąć samodzielnie, stosując kąpiele czyszczące, za pomocą specjalnej ściereczki lub u jubilera.

Jak czyścić biżuterię srebrną?

Zabrudzone łańcuszki, bransolety, pierścionki oraz każdą inną biżuterię bez kamieni możemy poddać kąpieli denaturowanej, czyli pozostawiamy biżuterię na kilka minut w wodzie z niewielką ilością denaturatu, a następnie płuczemy pod ciepłą wodą. Na końcu polerujemy miękką tkaniną np. flanelą.

Do czyszczenia srebrnej biżuterii można również stosować kąpiel w ciepłej źródlanej wodzie z dodatkiem amoniaku lub soku z cytryny. Następnie osuszyć i przetrzeć miękką tkaniną.

Pamiętajmy! Kąpielom czyszczącym nie poddajemy biżuterii wykonanej ze srebra oksydowanego, ponieważ może ulec odbarwieniu.