Dewocjonalia ze srebra

Dewocjonalia

Polska wyróżnia się na tle pozostałych państw Europy żywym podtrzymywaniem tradycji chrześcijańskich. Znakomita większość Polaków deklaruje także, że wyznaje katolicyzm i różnym stopniu uczestniczy w życiu Kościoła. Nic dziwnego, że dewocjonalia są u nas bardzo popularne i powszechne. Zaliczamy do nich różańce, krzyżyki i medaliony.

Różaniec

Można określić go mianem wyjątkowego łańcuszka. Jest poświęcony Matce Bożej i wspomaga odmawianie modlitwy, jaką właśnie jest różaniec. Jego symbolikę tłumaczy się ją dwojako. Pierwsza interpretacja zakłada, że różaniec (od łacińskiego słowa róża) odnosi się do średniowiecznej tradycji ofiarowania Maryi wieńców z róż. Według drugiego założenia różaniec wziął swoją nazwę od symbolicznego nazwania Matki Bożej Rosa Mistica, czyli róża duchowa.

rozaniec_1

Fot. Srebrny różaniec z delikatnymi koralikami

Ten przedmiot o pięknej historii, ma swoje praktyczne zastosowanie. Dzięki różańcowi można odliczać sekwencje modlitw: Wierzę i Zdrowaś Maryjo, a także rozważać tajemnice z życia Jezusa i Maryi.

Ze względu na swój funkcjonalny wymiar, a także religijną symbolikę, różaniec powinien cechować się wyjątkowym wyglądem i trwałością. Idealne różańce, to te wykonane ze srebra. Wyróżniają się kunsztownym wykonaniem i mogą towarzyszyć w modlitwie całe życie.

rozaniec_6b

Fot. Srebrny różaniec, model klasyczny

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych różańców, są różańce w formie bransoletki. Można je mieć zawsze przy sobie, co pomaga włączyć modlitwę do codziennego życia, kiedy tylko mamy chwilę spokoju, pozwalającego na skupienie.

rozaniec_R10

Fot. Srebrny różaniec w formie bransoletki 

Medaliki i krzyżyki

Ta delikatna, religijna biżuteria ma dwa wymiary. Po pierwsze świadczy o tym, że osoba, która je nosi, jest wierząca i nie wstydzi się, a wręcz jest dumna, ze swojej wiary. Po drugie medaliki i krzyżyki są traktowane w kategoriach ozdoby.

Ze względu na to, że zwykle ludzie chcą cały czas mieć przy sobie święty krzyżyk czy medalion z Matką Boską, powinien on, podobnie jak srebrne różańce, cechować się wysoką jakością, ale też walorami estetycznymi. Srebrne medaliki i krzyżyki spełniają te funkcje: mogą być noszone przez wiele lat, a nawet przekazywane z pokolenia na pokolenie, a dzięki swojej elegancji i bezpretensjonalności, można je nosić niezależnie od okazji.

medalik5

Fot. Srebrny medalik z matką boską

Srebrne krzyżyki i medaliki są też doskonałą pamiątką z okazji przyjęcia ważnych dla każdego katolika sakramentów: chrztu, komunii, bierzmowania czy ślubu. Ta biżuteria, ze względu na swój religijny charakter, a także piękny wygląd, jest doskonałym prezentem. Podkreśla doniosłość i rangę tych uroczystości, a także podarunkiem, który będzie o tych wydarzeniach przypominać przez całe życie.

krzyzyk7a

Fot. Srebrny krzyżyk