Jak nosić skórzane dodatki?

skórzane dodatki torebkaWspółczesna moda pozwala na bardzo dużą swobodę w łączeniu materiałów, stylów i krojów skórzanych dodatków. Zestawienia, które dawniej uchodziłyby za przypadkowe i nieeleganckie, dzisiaj często określane są mianem ekstrawaganckich. Jednak w modzie jest jak w malarstwie: zanim zaczniemy łamać konwencje i przekraczać kolejne granice, tworząc abstrakcyjne dzieła sztuki, musimy poznać podstawowe zasady rysunku. Jak więc nosić skórzane dodatki?

1. Skórzana torebka

Damska torebka, w której podobno można znaleźć wszystko i jednocześnie nic, to jeden z podstawowych elementów garderoby każde kobiety. Pół wieku temu torebki kupowano w komplecie z butami: spójny był styl, kolor, materiał i faktura. Dzisiaj panie coraz chętniej odchodzą od tych zasad, a łączenie butów i torebek w tym samym stylu bywa określane jako rozwiązanie bezpieczne, a nawet nudne.

Obecnie łączenie ze sobą torebki i butów z tej samej skóry, ale w różnych kolorach jest odbierane jako zupełnie normalne. Panie z zamszową torebką i butami z lakierowanej skóry także nie budzą sensacji na ulicach. Jednak nie mając całkowitego wyczucia w kwestii zestawiani odmiennych materiałów, lepiej unikać łączenia ze sobą różnych rodzajów skór (np. matowej i błyszczącej), a także dodatków w różnych stylach. Niedopuszczalne jest np. ubieranie butów ze złotymi klamerkami i jednocześnie torebki wykończonej srebrnymi elementami.

Torebkę dobieramy nie tylko do butów, ale przede wszystkim do okazji. Na co dzień kobiety mogą nosić wygodne torby „worki”, kuferki czy torebki-plecaczki. Spotkania biznesowe wymagają klasycznej, eleganckiej, czarnej torebki lub aktówki. Na wieczór wybieramy mniejsze torebki, np. kopertówki z lakierowanej skóry.

plecak

Warto też dobrać torebkę do swojej figury: niższe panie powinny unikać ogromnych torebek, a także tzw. jamników. Natomiast wąskie i podłużne torebki optycznie wydłużą sylwetkę. Z kolei wysokie panie o bardzo kobiecych kształtach powinny unikać maleńkich, subtelnych torebek. Mogą za to pozwolić sobie na torebki bogato zdobione (np. ćwiekami) czy w dużych rozmiarach i w zdecydowanych kolorach.

2. Skórzane dodatki – pasek

Nie jest to tzn. „must have” każdej kobiety. Jednak umiejętnie dobrany pasek potrafi zmienić charakter stylizacji. Np. brązowy, delikatny pasek połączony ze zwiewną, letnią, kwiecistą sukienką, podkreśla talię i sprawia, że strój jest bardziej kobiecy.

Kobiety powinny nosić paski do eleganckich, garniturowych ubrań, w których wszyto szlufki. Dbanie o takie detale sprawia, że stylizacja wygląda na bardziej przemyślaną i elegancką.

3. Skórzane dodatki – rękawiczki

Skórzane damskie rękawiczki to kwintesencja elegancji. Warto je mieć na specjalne okazje (wyjście do teatru czy na wystawną kolację). Z powodzeniem można je nosić także na co dzień. Skórzane rękawiczki dobieramy do butów i torebki, a nie do szala i czapki.

Skórzane dodatki niemal zawsze wyglądają świetnie. Dodają elegancji czy „pazura” zwykłym ubraniom. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na częste zmienianie garderoby, wybierzmy kilka klasycznych i ponadczasowych dodatków wysokiej jakości: czarną torebkę, delikatny, brązowy pasek czy elegancką kopertówkę. Dzięki nim spokojnie skomponujemy strój adekwatny do każdej okazji.