Jak odróżnić biżuterię srebrną od posrebrzanej?

billionphotos-930594Srebra nikomu nie trzeba przedstawiać, wiele z nas posiada je w swojej kolekcji biżuterii. W końcu, obok złota, jednym tchem można wymienić właśnie ten surowiec jako materiał do produkcji ozdób. Jak uchronić się przed zakupem biżuterii posrebrzanej i wybierać tylko tę produkowaną ze srebra? Mamy na to kilka sposobów ? pominiemy przy tym wizytę u jubilera, a skupimy się na domowych metodach, które pomogą nam ocenić, czy wybrana biżuteria jest na pewno srebrna.

1. Stempel

Srebrny przedmiot powinien posiadać stempel z oznaczeniem próby srebra. Takie oznaczenie zazwyczaj umieszczone jest od strony wewnętrznej przedmiotu i posiada niewielkie rozmiary, więc poszukiwań należy dokonywać za pomocą lupy. Najwyższej jakości próba ma wartość 925, tłumaczy się ją jako czystość stopu na poziomie 92,5%. Oczywiście możemy spotkać próby o niższej zawartości pierwiastka ? nadal są one uznawane za srebrne. Czy brak takiej próby na biżuterii jest jednoznaczne z tym, że nasz przedmiot nie jest wykonany z tego materiału? Nie ? możliwe, że taki stempel po prostu się wytarł.

2. Zarysowania

billionphotos-1637752Srebro charakteryzuje się miękkością, co sprawia że podczas użytkowania pojawiają się na nim zarysowania. Na przedmiotach posrebrzanych nie zobaczymy takich śladów.

3. Barwa

Sposób ten nie należy do najprostszych, wymaga trochę doświadczenia i srebrnych przedmiotów (co do których mamy pewność np. za sprawą stempla), do których będziemy mogli porównywać badaną biżuterię. Ta posrebrzana powinna odróżniać się od srebrnej tym, że ma więcej połysku oraz wydaje się być „cieplejsza”.

oryginalny-komplet-srebrny-kolczyki-wisiorek

Fot. Srebrne kolczyki + wisiorek

4. Próba magnesu

Srebro jako metal szlachetny nie jest przyciągane przez magnes. Jeżeli przyłożymy magnes do naszego przedmiotu, nie powinien on wchodzić w interakcje ? w innym wypadku mamy do czynienia z materiałem wykonanym z metali nieszlachetnych. Warto pamiętać, że dzięki temu eksperymentowi jedynie wykluczamy (lub potwierdzamy), że mamy do czynienia z metalem nieszlachetnym. Jeśli nasza biżuteria nie jest przyciągana przez magnes, nie jest to jednoznaczne z tym, że mamy do czynienia z czystym srebrem.

5. Cena

Srebro, pomimo że jego cena jest umiarkowana, może być zastąpione tańszymi materiałami, które imitują jego wygląd. Przy wyborze taniej biżuterii, powinniśmy ze szczególną wnikliwością sprawdzić, czy mamy do czynienia właśnie ze srebrem.

Jak widać sposobów na weryfikację czy nasza biżuteria jest srebrna, czy tylko posrebrzana jest sporo, ale tylko pierwszy z nich daje nam 100% pewności. Pozostałe pomogą nam jedynie wykluczyć przedmioty posrebrzane.