Krótki poradnik pielęgnacji skóry
Dlaczego kochamy rzeczy ze skóry naturalnej? Powodów jest wiele: produkty galanterii skórzanej są piękne, niepowtarzalne, trwałe. I na tej ostatniej właściwości ? trwałości, skupimy się w poniższym artykule.
Skóra naturalna ? solidna i krucha jednocześnie
Produkty wykonane ze skóry naturalnej mają w sobie pewien paradoks: z jednej strony są wyjątkowo solidne i mogą w doskonałym stanie służyć całe lata, a nawet być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Z drugiej strony cechuje je wyjątkowa wrażliwość na wilgoć, wodę, ekspozycję słoneczną.
Fot. Skórzane rękawiczki damskie
Tym samym pierwszą zasadą, niezbędną, by przez długi czas cieszyć się skórzanymi torebkami, portfelami, rękawiczkami i innymi rzeczami z asortymentu galanterii, jest ograniczenie kontaktu powierzchni skóry z wodą i nadmiernym słońcem. Oczywiście wychodzenie ze skórzanymi dodatkami tylko w pochmurne, za to suche dni, brzmi absurdalnie, dlatego drugą zasadą dbania o skórę jest jej konserwacja. Jak odpowiednio chronić skórę przed szkodliwymi czynnikami? To zależy od jej rodzaju.
Skóra naturalna ? niejedno ma oblicze
To co dla jednego rodzaju skóry będzie zabiegiem zbawiennym, dla innego może okazać się niszczycielskim, dlatego kosmetyki i narzędzia do pielęgnacji zawsze dobieramy do typu skóry, z którego są wykonane nasze aktówki, portfele, rękawiczki czy teczki.
Skóra licowa
To szlachetna skóra, która charakteryzuje się największą trwałością, ale jest także wyjątkowo wrażliwa na wilgoć. Kluczem do zachowania jej w dobrej kondycji, jest używanie preparatów, które ją natłuszczą i zaimpregnują przed wilgocią. Przed nałożeniem na skórę licową pasty czy kremu ochronnego, zawsze należy usunąć z jej powierzchni zanieczyszczenia (np. za pomocą zwilżonej, miękkiej ściereczki). Regularnie konserwowana skóra licowa będzie wiele lat zachwycała miękkością, a także doskonale zachowaną powierzchnią.
Fot. Teczka damska ze skóry bydlęcej
Skóra szorstka
Do tego typu skór zaliczamy zamsz, nubuk i welur. Skóra szorstka wyjątkowo łatwo ulega zabrudzeniom, nie służy jej też wilgoć. Podstawą pielęgnacji tego typu skóry jest jej czyszczenie ? za każdym razem, kiedy ulegnie zabrudzeniu. Do usuwania zabrudzeń należy używać szczotek z gumy lub włośnia ? dedykowanych do zamszu, nubuku czy welury. Skóry szorstkie najlepiej impregnować środkami w sprayu. W przypadku zamoczenia skóry szorstkiej, przed podjęciem zabiegów pielęgnacyjnych, należy ją dokładnie osuszyć.
Skóra lakierowana
To specyficzny rodzaj skóry ? najbardziej odporny na wilgoć, ale najwrażliwszy na uszkodzenia mechaniczne. Pielęgnujemy ją poprzez oczyszczanie wilgotną szmatką wszelkich zabrudzeń i nabłyszczamy specjalnymi preparatami.