Wymagające srebro – pielęgnacja srebra

pielegnacja srebraPielęgnacja srebra – czyli jak dbać o srebrną biżuterię – jak nosić i przechowywać, jak i czym czyścić srebrne precjoza aby cieszyć się nimi przez długie lata.

Otrzymałaś od ukochanego wymarzoną, srebrną bransoletkę? Pozwoliłaś sobie na odrobinę luksusu i wydałaś znaczną część wypłaty na srebrny komplet biżuterii? A może odziedziczyłaś po babci piękny, srebrny pierścionek, do którego masz wielki sentyment? Nieważne jaka jest historia twojej biżuterii. Na pewno chciałabyś cieszyć się nią długie lata, a może nawet pragniesz przekazać ją swojej córce. Jak to zrobić?

Pielęgnacja srebra

Na pewno kojarzysz z filmów kostiumowych motyw służących, które regularnie i starannie polerują srebrne sztućce, a ich praca poddawana jest surowej ocenie pani domu. Dzisiaj takie sceny budzą konsternacje, dziwią. Jednak ten obowiązek nie był jedynie fanaberią ludzi z wyższych sfer. Eleganckie i delikatne srebro naprawdę wymaga odpowiedniego traktowania. Co więcej, pielęgnacja srebra nie musi kojarzyć się z przykrym obowiązkiem, za to może być świetnym sposobem na oderwanie się od życia w ciągłym biegu, a nawet chwilą relaksu.

Noszenie srebra

Biżuterię powinno się zdejmować przed kąpielą. Nie należy pływać w niej na basenie czy w morzu (słona czy chlorowana woda uszkadza srebro). Ze względu na ryzyko mechanicznego uszkodzenia, srebrne pierścionki czy bransoletki powinno się ściągać przed sprzątaniem czy ćwiczeniami. Biżuterię zakładamy jako ostatni element stylizacji i zdejmujemy jako pierwszy. Należy unikać narażania biżuterii na działanie środków chemicznych. Szczególnej ostrożności wymaga aplikacja perfum: nie powinno się pryskać nimi bezpośrednio na ozdoby.

Przechowywanie srebra

Półka w łazience i towarzystwo środków chemicznych to jedno z najgorszych miejsc do przechowywania srebra. Panuje opinia, że srebro śniedzieje pod wpływem wody, a nawet powietrza. To nie do końca prawda: czysta woda i powietrze są obojętne dla srebra, szkodą mu natomiast ozon, siarkowodór i siarka. Srebra nie powinno się także wystawiać na działanie promieni słonecznych.

Eksponowanie pięknej biżuterii na toaletce czy półce kusi, ale optymalne miejsce do przechowywanie srebra to szczelnie zamykane kuferki lub pudełka. Najlepiej każdy element biżuterii trzymać w osobnym, materiałowym woreczku ? dzięki temu nie porysujemy ozdób podczas wyciągania ich z pojemnika. Ponadto szkatułki czy pudełka z biżuterią należy przechowywać w suchym, zacienionym miejscu. Uwaga: nie powinno się odkładać biżuterii na powierzchnie drewniane, ponieważ może to prowadzić do odbarwienia się srebra.

Czyszczenie srebra

Polerowanie srebra jest ważnym elementem utrzymywania go w dobrym stanie i hamowania procesu matowienia. Najlepiej czyścić srebrną biżuterie z brudu, kurzu, olejów i potu po każdym użyciu. Robimy to miękką, suchą szmatką. W przypadku widocznych zabrudzeń, możemy do mycia użyć wody i płynu, a następnie dokładnie osuszyć biżuterię ściereczkami. Początkowy proces śniedzenia możemy unicestwić za pomocą sody lub pasty do zębów.

Współcześnie traktujemy otaczające nas przedmioty z lekceważeniem. Często nie szanujemy własnych rzeczy, mimo że ciężko na nie pracujemy. Jednak nie liczy się ilość, a jakość, a to co nowe, nie zawsze jest lepsze do starego. Czy sztuczna, modna biżuteria może zastąpić blask ulubionego pierścionka ze szlachetnego metalu?