Gdzie wydobywa się srebro?

Gdzie wydobywa się srebro?

Większość z nas posiada w swojej kolekcji biżuterii precjoza wykonane ze srebra. Nic dziwnego ? srebrna biżuteria wspaniale prezentuje się jako dodatek do garderoby, a jednocześnie jest znacznie tańsza od swojego złotego odpowiednika. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, gdzie tak wydobywa się srebro, dlaczego jest tańsze od złota i jak pierwotnie wygląda ten metal.

Fot. srebro

Występowanie srebra

Srebro w przyrodzie występuje zarówno w stanie wolnym, jak w minerałach. Zdecydowana większość wydobywanego srebra jest domieszką rud miedzi, złota, ołowiu oraz cynku. Srebro występuje też w tzw. postaci rodzimej (z siarką, arsenem, antymonem i chlorem). Ten rodzaj srebra spotykany jest także w Polsce, np. w Górach Świętokrzyskich czy Sudetach. W porównaniu do swojego złotego odpowiednika, srebro występuje 17-krotnie częściej, co zapewne stanowi również o jego popularności i konkurencyjnej cenie.

Fot. Srebro rodzime

Wydobywanie srebra

Jeżeli chodzi o kraj wydobycia srebra, bezsprzecznym liderem w tej kategorii jest Meksyk. W 2014 r. wydobyto tam 192,9 mln uncji srebra, co stanowiło 22% ogólnoświatowego wydobycia, którego wielkość szacuje się na 877,5 mln uncji. Meksyk ma znaczną przewagę nad drugim i trzecim w tym zestawieniu krajem, czyli Peru ( 121,5 mln uncji) oraz Chinami (114,7 mln uncji). To właśnie w tych trzech krajach wydobyto łącznie 49% tego pierwiastka.

Fot. Kryształy AgNO3

Na uwagę w zestawieniu państw wydobywających srebro zasługuje również Polska, która znajduje się na wysokiej, 8. pozycji wydobycia srebra w skali całego świata. Z wynikiem 40,6 mln uncji (5% ogólnoświatowego wydobycia), nasz kraj zdobywa pierwsze miejsce w wydobywaniu srebra w Europie. Natomiast dzięki wydobywanym w dolnośląskich kopalniach srebrze, KGHM Polska Miedź S.A. jest liderem na świecie, jeżeli chodzi o firmy wydobywające ten metal (co prawda jeszcze w roku 2013 zajmowała trzecią pozycję, ale dzięki zwiększeniu wydobycia o 7%, ponownie zdeklasowała inne firmy w europejskim zestawieniu).

Fot. Srebrna biżuteria ? kolczyki i wisiorek

Srebro z polskim akcentem

Jak można wnioskować z przedstawionych danych, biżuteria, którą posiadamy, z wysokim prawdopodobieństwem może mieć „polskie korzenie”. Polska jest liderem w wydobyciu srebra w Europie i plasuje się na 8. miejscu w skali światowej. Oczywiście srebro ma zastosowanie nie tylko przy produkcji biżuterii, jest również popularne w medycynie, fotografii, elektronice oraz wielu innych dziedzinach naszego życia ? bywa używane nawet w gastronomii, jako jadalny dodatek czy ozdoba. Zwykle jednak najbliższe nam jest to srebro, które posiadamy w naszych szufladach.