Srebro i właściwości lecznicze

Właściwości lecznicze – srebra

Srebro najczęściej kojarzy nam się z biżuterią, wszak jest często wykorzystywane przy produkcji ozdób ? zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Jednak srebro to nie tylko biżuteria. Pierwiastek ten posiada cechy, które mogą być wykorzystywane w medycynie.

Srebro w medycynie ? dawniej i dziś

Już starożytni ludzie dostrzegli możliwości płynące ze stosowania srebra, doceniając np. jego właściwości antybakteryjne. Poznajmy inne, niezwykłe właściwości srebrna, w które wierzono w zamierzchłych czasach:

  • W starożytności Fenicjanie wykorzystywali srebrne naczynia do przechowywania wody oraz żywności, co zapobiegało psuciu się produktów spożywczych i płynów. Również żeglarze wrzucali srebrne monety do dzbanów z wodą, aby przedłużyć jej świeżość podczas rejsów.
  • Srebrne igły są od wieków wykorzystywane w akupunkturze. Służą one do ograniczenia przepływu energii, jeżeli występuje taka potrzeba. Ich historia sięga starożytnych Chin i do dzisiaj jest praktykowana.

O tym, że wiara w możliwości wykorzystywania srebrna w leczeniu i sferze spożywczej nie była bezpodstawna, może świadczyć fakt, że współcześnie srebro także znajduje zastosowanie w medycynie. Często narzędzia chirurgiczne są pokrywane warstwą srebra, która ma minimalizować ryzyko zakażenia.

Srebro i jego magiczne właściwości

W kulturze można spotkać wiele teorii na temat właściwości leczniczych srebrnej biżuterii ? nie są one jednak potwierdzone naukowo, dlatego warto do nich podejść z przymrużeniem oka. Poniżej przedstawimy kilka z nich:

  • Ojciec współczesnej medycyny ? Hipokrates, zalecał noszenie srebrnych kolczyków na problemy menstruacyjne.
  • Noszenie biżuterii wykonanej ze srebra uspokaja, pozytywnie wpływa na nasze emocje i działa kojąco na nerwy.
  • Srebrna biżuteria może diagnozować choroby. Teoria ta zakłada, że srebrne przedmioty w kontakcie z naszą skórą ciemnieją lub jaśnieją. Właśnie ta zmiana barwy ma być objawem problemów zdrowotnych. Wynika to z faktu, że pod wpływem różnych dolegliwości nasz pot może zmieniać swój skład i właśnie te związki w kontakcie ze srebrem mają wpływać na jaśnienie lub ciemnienie srebra.
  • Ze względu na właściwości antybakteryjne srebra, można pocierać nim tzw. jęczmień, czyli zmianę skórną na powiece. Taki zabieg powinien usunąć problem.

Fot. Srebrna biżuteria

Wspominane teorie nie posiadają póki co naukowego potwierdzenia, brakuje badań i dowodów na takie oddziaływanie srebrnej biżuterii na nasz organizm. Tym samym nie można traktować ich jak receptę na problemy zdrowotne czy sposób diagnozy chorób. Nie zmienia to faktu, że noszenie srebrnej biżuterii na pewno nam nie zaszkodzi, a może dodatkowo pozytywnie wpłynąć nie tylko na nasz wygląd, a także na zdrowie.

One Response to Srebro i właściwości lecznicze