Skóra skórze niepodobna
Niektóre wyglądają bardzo naturalnie, ich powierzchnia od razu przywodzi na myśl prawdziwą skórę. Inne są błyszczące, lakierowane i przypominają bardziej sztuczny wyrób. Są też skóry zupełnie miękkie, z krótkimi włoskami ? jak meszek. Czy to możliwe, że każdy z tych opisów dotyczy naturalnej skóry? Zobacz je rodzaje skór oferuje nam rynek galanterii skórzanej.
RODZAJE SKÓR – na jaki się zdecydować?
Skóra naturalna
Naturalna skóra jest pozyskiwana z ciał zwierząt ? zwykle z tych hodowanych na mięso. Skóra składa się z 3 warstw (naskórek, skóra właściwa, warstwa podskórna). W galanterii skórzanej wykorzystuje się skórę właściwą, która jest mechanicznie oddzielana od pozostałych warstw. Powierzchnia zewnętrzna, stykająca się z naskórkiem to lico, a wewnętrzna, sąsiadująca z warstwą podskórną, to mizdra.
Wygląd skóry, jej właściwości i wygląd zależą m.in. od sposobu garbowania, wyprawiania i wykończenia. Wyróżniamy następujące rodzaje skór:
Skóra licowa
Zwana także licowaną i gładką. To skóra naturalna poddana obróbce mechanicznej, a następnie pokryta woskami. Ten rodzaj skóry charakteryzuje się wyższą odpornością na wilgoć i zanieczyszczenia. Skóra licowa jest gładka, występuję w wersji połyskującej i matowej.
Do wyrobów skórzanych najczęściej wykorzystuje się skórę licową bydlęcą. Na rynku dostępne są także skóry licowane cielęce, jagnięce i koźlęce, które charakteryzuje wyjątkowa miękkość.
Skóra szorstka
Do skóry szorstkiej zaliczamy skóry zamszowe i nubukowe.
Skóra zamszowa powstaje z odpowiedniej obróbki wewnętrznej części skóry, czyli z wcześniej wspomnianej mizdry. Charakteryzuje się dłuższym włosiem (widać pojedyncze „nitki?), które można porównać do meszku.
Skóra nubukowa to zewnętrzna część skóry o zdecydowanie krótszym włosiu, powstałym w wyniku delikatnego oszlifowania powierzchni materiału. Kiedy odwrócimy włosie skóry nubukowej czy zamszowej palcem, powstaną ciemniejsze lub jaśniejsze smugi.
Zaletą szorstkich skór jest ich delikatność i miękkość. Niestety są podatne na zanieczyszczenia, zniszczenia i wilgoć. Przemoczone, ciemnieją.
Skóra lakierowana
To skóra pokryta błyszczącym lakierem. Cechuje ją gładkość, w zależności do stopnia pokrycia lakieru mogą być na niej widoczne pory skóry lub nie (wtedy przypomina tworzywo sztuczne).
Zaletą skóry lakierowanej jest jej niewątpliwie elegancki wygląd. Ten rodzaj skóry jest szczególnie podatny na zniszczenie ?użytkowanie wyrobów galanterii skórzanej prowadzi do mikropęknięć, które z czasem tworzą nieestetyczne, rzucające się w oczy pęknięcia.
Pielęgnacja i użytkowanie naturalnej skóry
Wybór skóry determinuje jej późniejszą pielęgnację i konserwację. Skóra licowa jest stosunkowo trwalsza i odporniejsza, a jej ewentualne uszkodzenia często są odwracalne. Niektórzy cenią sobie oznaki starzenia skóry licowej, bo dzięki nim zyskuje ona bardziej szlachetny charakter. Skóry szorstkie, chociaż bardzo efektowne, są szczególnie wrażliwe i ich eksploatacja wymaga wyjątkowej ostrożności. Skóra lakierowana idealnie pasuje do formalnych, eleganckich stylizacji. Niestety powstałe na niej pęknięcia zwykle są nieodwracalnie.
One Response to Skóra skórze niepodobna