Skórzane dodatki ? im starsze, tym szlachetniejsze

walizkaUbrania produkowane dekadę czy dwie temu miały zupełnie inną trwałość od tych wytwarzanych obecnie. Zapewne wielu z czytelników do dzisiaj może znaleźć w szafie spodnie, koszule czy sukienki kupione kilkanaście lat temu, które są w lepszym stanie, od tych samych rzeczy, ale kupionych w minionym sezonie. Podobnie sprawa ma się z elektroniką i wieloma innymi przedmiotami codziennego użytku. Nie jest też wielką tajemnicą co stoi za tym dramatycznym pogorszeniem jakości rzeczy: firmy oczekują od konsumentów, że ci będą dokonywali zakupów systematycznie, co sezon, a ich wybory będą wynikiem poddania się aktualnym trendom, a nie potrzebą nabycia rzeczy trwałych. Są jednak rzeczy, które nie wpisują się ten schemat: to galanteria skórzana. Poniżej przedstawiamy subiektywną listę skórzanych dodatków, które są jak wino: im starsze, tym piękniejsze i wcale nie trzeba, a nawet nie powinno się, zmieniać ich co kilka miesięcy, a nawet lat.

1. Skórzana torba

Skórzane torby wykonane z naturalnej skóry są wyjątkową inwestycją, bowiem przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji, mogą być użytkowane przez kilka dekad. Jeśli wybierzemy torbę z dobrej jakościowo skóry, wykończoną podobnej klasy materiałem (np. mosiężnymi okuciami), będzie się bardzo estetycznie starzała. Przetarcia i zagniecenia, a także zmiany w kolorze skóry będą dodawały jej szlachetności i klasy.

teczka_damska_ts11_14_br2

Fot. Damska teczka skórzana z naturalnej skóry bydlęcej

2. Skórzane rękawiczki

To niezbędne atrybuty prawdziwych dam i dżentelmenów. Ślady czasu, które odciskają piętno na rękawiczkach z naturalnej skóry, wydobywają z nich piękno. Często skórzane rękawiczki po latach użytkowania są dużo ładniejsze od nowych egzemplarzy.

1661a_3

Fot. Skórzane rękawiczki z koziej skóry

3. Skórzane portfele i etui

Klasyczny fason skórzanych portfeli i etui z prawdziwej skóry, na którym widać przetarcia i trwałe zagniecenia, czyni z nich przedmioty wyjątkowe i pięknie.

shcb1344b

Fot. Skórzany portfel 

4. Skórzane plecaki i walizki

To szczególne dodatki galanterii skórzanej, które co prawda w wersji zużytej nie zachwycają elegancją, ale przywodzą na myśl dalekie podróże, czy zwykłe bliższe wyprawy ? dawno minione, dlatego budzą sentymentalne wspomnienia.

plecak_r002a

Fot. Plecak skórzany

O tym, że skórzane dodatki w wersji postarzanej są bardzo pożądane, świadczy fakt, że na rynku dostępne jest wiele modeli toreb, plecaków i innych dodatków galanterii skórzanej, które fabrycznie produkuje się w wersji postarzanej. Postarza się nie tylko skórzane dodatki, ale także ubrania i meble. Co więcej: często postarzane przedmioty są droższe od tych „nowych”.

tsm16_1k

Fot. Teczka młodzieżowa w wersji vintage