Rzemieślnik – zawód z historią czy przyszłością?

rzenieslnikRozwój technologii, w tym automatyzacja procesów produkcyjnych, masowa produkcja pozwalająca na obniżanie cen, a wreszcie wpływ silnych marek wypierają wiele zawodów rzemieślniczych. W poniższym artykule przypominamy kilka dziedzin rzemiosła (szczególnie tych dotyczących wyrobów ze skóry i związanych z tworzeniem biżuterii), ponieważ ? kto wie, może za kilka lat te zawody znowu zaczną przeżywać renesans, podobnie jak zdunowie, którzy znowu mają pełne ręce roboty?

Introligatorstwo

Dawniej było to wyjątkowo szlachetne rzemiosło, bowiem obejmowało tworzenie kunsztownych, finezyjnie zdobionych opraw manuskryptów. Introligator pracował na różnych materiałach: np. na naturalnej skórze. Współcześnie większość introligatorów wykonuje swoją pracę w drukarniach lub zakładach poligraficznych, ewentualnie prowadzi własną działność, podejmując się zleceń dotyczących opraw (np. prac naukowych). Nieliczni specjaliści zajmują się ręczną oprawą antycznych ksiąg.

restore

Fot. Kunsztowna oprawa ksiąg 

Grawerstwo

Niegdyś grawerstwo polegało na ręcznym zdobieniu przedmiotów wykonanych z metali, kamieni, szkła, a nawet kości za pomocą tzn. rycli. Współcześni grawerzy mają niewiele wspólnego z rzeźbiarzami: ich praca została zautomatyzowana i polega na obsłudze maszyn. Coraz trudniej znaleźć rzemieślników, którzy ręcznie grawerują np. biżuterię.

gravers

Fot. Narzędzia do grawerowania, tzn. rycle

Rymarstwo

Jedna z dziedzin rzemiosła, która po pewnym okresie zastoju, znowu wraca do łask. Rymarz zajmuje się tworzeniem uprzęży, siodeł i innych akcesoriów jeździeckich. Warto mieć na uwadze, że niektóre siodła, to prawdziwe dzieła sztuki: pokryte wzorami, złożone z wysokiej jakości skór w wielu odcieniach, z pięknymi okuciami osiągają zawrotne ceny. Na renesans tego zawodu wpływa oczywiście duże zainteresowanie jeździectwem.

horse-s-back-ride-horse-saddle-40385

Fot. Siodło na końskim grzbiecie 

Kaletnictwo

Ta dziedzina rzemiosła opiera się na produkowaniu skórzanych toreb, portfeli i innych wyrobów galanteryjnych. Obecnie tradycyjne zakłady kaletnicze, wykonujące ręcznie galanterię skórzaną, ustępują miejsca dużym firmom, produkującym wyroby skórzane w sposób zautomatyzowany.

teczka_damska_ts11_14_br1

Fot. Skórzana aktówka damska

Medalierstwo

To dziedzina szczególna, bowiem łączy w sobie rzemiosło i sztuki plastyczne. Medalier parał się tworzeniem medali z wizerunkiem ważnych postaci (królów, świętych) lub upamiętniających istotne wydarzenia. Medalierstwo to mniej znany krewny numizmatyki, która przyciąga więcej kolekcjonerów. Jednak z racji na to, że medaliony produkowano zwykle w mniejszym nakładzie, w niewielkich zakładach, a czasem bywały one sygnowane znanym nazwiskiem artysty-rzemieślnika, są niemniej fascynujące od numizmatyki. Dzisiaj zawód medaliera jest niezwykle rzadko spotykany.

dorso_medallon_fervii

Fot. Medalion z portretem

Niektóre zawody najpewniej na zawsze odeszły w niepamięć, inne na powrót powracają na łask (np. rymarze), a część z nich przechodzi transformacje ? poprzez rozwój technologii. Czasem warto jednak pochylić się nad zawodami z długim rodowodem, bowiem uświadamiają one człowiekowi, jak wiele jest w stanie stworzyć pracą własnych rąk.